Zdraví a My

Věřím, že ten, kdo čte tyto řádky je člověk, který se neomezil na pouhé bezmyšlenkovité polykání tabletek a konzumaci potravin dost často „pochybného původu či složení“, ale přemýšlí trochu odlišně, než bohužel ještě valná většina obyvatelstva. 

Každý člověk by se měl sám nad sebou zamyslet jak se stravuje, jaká je jeho psychická pohoda, jakým stylem žije a jaké má možná právě s tím spojené zdravotní problémy. Vše je spolu svázáno, spojeno a nic nefunguje odděleně. Právě tak ani naše tělo. Naše tělo působí jako celek a je velká chyba se domnívat, že pokud nás trápí nějaký konkrétní zdravotní problém, tak nám pomůže, když se zaměříme na pouhý „důsledek“. Tak to opravdu není nejšťastnější řešení. Pokud totiž nepřijdeme na kloub pravé příčině našeho zdravotního problému a nezharmonizujeme celé naše tělo tak, aby fungovalo celistvě, aby zde fungovaly všechny orgány tak jak mají, tedy v rovnováze a harmonii, pak se těžko těchto problémů úplně zbavíme.

 

Často se staráme více o své auto než o své zdraví. Uvedu příklad: když se Vám v autě rozsvítí červená kontrolka, která hlásí nějakou poruchu na autě, myslíte si, že tu poruchu vyřešíte tím, že kontrolku prostě „rozbijete“ nebo ji případně „odstraníte“, aby Vám nesvítila do očí? Hloupost, že? A co tedy uděláte? Samozřejmě… Ty zručnější si poruchu odstraní samy, ostatní zajedou do servisu, kde se zjistí skutečná PŘÍČINA,  proč kontrolka svítí a auto se opraví. Doufám, že tady vidíte rozdíl mezi  západní medicínou (řeší důsledek) a čínskou medicínou (řeší příčinu).

 

A takhle nějak je to i s naším tělem. Budete mít nějaký problém, např. oblíbený žlučník. Co udělá ve většině případů západní medicína? Vyřízne Vám ho. Ale myslíte si, že ten žlučník nebyl ve Vašem těle jen ta „červená kontrolka v autě“, která Vás měla pouze upozornit na to, že něco ve Vašem těle není v pořádku? Možná Vás to mělo upozornit na to, že Vaše játra nejsou zcela v pořádku a je třeba to začít řešit. A co jsme udělali my, respektive západní medicína? Červenou kontrolku – žlučník jsme odstranili. Odstranilo by to problém v případě našeho zmiňovaného auta? Ne. Tak uvažujte dál … byla tohle opravdu ta nejsprávnější cesta řešení?

Měli bychom pochopit, že většina viditelných problémů tvoří následky, nikoliv příčiny a léčit následky tudíž nemá smysl. V tom bychom byli podobni špatnému zahradníkovi, který pleje záhony sekačkou v bláhové představě, že plevel již nevyroste.

A když už jsme u našeho auta … Řekněte, napadlo by Vás do nádrže auta jako palivo nalít  něco jiného než to co tam opravdu patří (tedy benzín či naftu)? Asi ne, že? Dáváte mu přesně to, co potřebuje, je to tak? A takhle by se měl člověk chovat i ke svému vlastnímu tělu. A to proto, že funguje pouze v případě, že mu dáváte „pohonné látky“, které jsou pro tělo prospěšné a vhodné.

 

Dnešní klasická - alopatická medicína se stále více specializuje a většina oborů vidí bohužel vždy jen tu část pacienta, kterou se zrovna obor zabývá. V praxi to potom funguje tak, že praktický lékař, kterého navštívíme s nějakým problémem, v podstatě neřeší nic, pouze nás pošle k nějakému specialistovi. Pokud je náš problém složitější, specialista nás pošle k dalšímu specialistovi a tak to jde dál…

Bohužel celý systém západní medicíny je postaven tak, že se na pacienta a jeho problém nedívá komplexně. Jsme prostě „rozporcovaní“ asi takto:  s očima chodíme na oční, s ušima na ušní … Ale lidské tělo funguje jako celek. Není možné oddělit symptomy nějaké nemoci od člověka, který jimi trpí, není možné oddělit fyzické potíže od psychiky, dívat se na pacienta jen jako na podřízenou osobu, které není třeba naslouchat. Je potřeba se dívat na celého člověka s jeho fyzickými potížemi, psychikou, chováním a vztahy s okolím, nestačí jen odstranit příznaky nemoci, je třeba především upravit a harmonizovat všechny pochody organismu - fyzické i psychické.

Zatímco klasická medicína se snaží odstranit nemoc, často velmi silnými umělými prostředky, nemluvě o vedlejších účincích, čínská medicína usiluje o obnovu a posílení zdraví. To je jeden z klíčových rozdílů mezi klasickou a čínskou medicínou. Je dobré si uvědomit, že tyto dva přístupy neznamenají totéž, naopak jsou do jisté míry svými protiklady. TCM je ucelený systém nástrojů a postupů vyvinutých a prováděných za účelem obnovení a upevnění zdraví.

Žijeme velmi rychle, jíme množství konzervované potravy na úkor čerstvé a pohybujeme se v narušeném životním prostředí. Na naše těla denně “útočí” velké množství toxických látek.

Lidské tělo je velmi rafinované zařízení, které dokáže účelně hospodařit s energií dodávanou ve stravě a samo se umí bránit nepříznivým zevním vlivům. Ovšem jen do jisté míry. Málokdo svede hlídat svůj jídelníček tak, aby obsahoval potřebné dávky všech látek, díky kterým umí tělo udržet potřebný výkon. Obecně se uvádí, že se nám nedostává 60% z doporučeného množství živin. Jejich přísun je tedy třeba doplňovat. Navíc “zpracováním” množství chemikálií v potravě je náš organismus velice zatěžován. Některé látky umí tělo přeměnit - metabolizovat ve svůj prospěch, ale většinu jedů je třeba odstranit - vyloučit. To však lidský organismus zvládne jen do jisté míry. Tzn. je třeba se co nejvíce zaměřit na skladbu našeho jídelníčku a na detoxikaci.

Naše tělo je totiž opravdu důmyslné zařízení, které si umí se vším poradit, nastolit zpět rovnováhu, ale jen za určitých podmínek. V dnešní době je tělo zatěžováno jak vnitřně, tak zevně, a protože ho zatěžujeme přespříliš, někde se to projevit musí. Proto také tolik alergií, astmatu, ekzémů, rakoviny a jiných nemocí.

 

Ze zkušeností s výrobky OKG vyplývá, že umí v těle zpět nastolit „ztracenou rovnováhu“ a dokážou pomoci lidem s problémy, se kterými si leckdy nedokázal poradit „nikdo jiný“. Chce to ale také čas a trpělivost, jelikož některé problémy se nevyřeší hned, ale jejich úplné odstranění může trvat i několik týdnů či měsíců. Každý jsem svým způsobem jedinečný,  každý v jiné míře „zanesený“, a proto u každého může být délka trvání „odstranění problému“ i různě dlouhá.

Výrobky OKG by se měly nejlépe užívat již jako prevence, ale pomáhají i v případech „ kdy už nějaký zdravotní problém máme“.